Meble tapicerowane cieszą oczy i dają poczucie komfortu i wygody przez długie lata. Warto jednak regularnie je pielęgnować, aby przedłużyć ich trwałość. Czyszczenie mebli to ważna rzecz, o której nie warto zapominać. Trzeba to jednak robić w określony sposób, w zależności od rodzaju materiału. Z tego artykułu dowiesz się, jak czyścić i konserwować meble tapicerowane. Zostań z nami!
Meble tapicerowane, takie jak sofy czy narożniki mogą być wykonane z materiałów pokrytych specjalnymi powłokami, które są odporne na uszkodzenia. Oznacza to, że dużo łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia. Jednak mimo to, że jest to materiał łatwy w utrzymaniu czystości – o tkaniny, nawet te najbardziej zaawansowane, również trzeba dbać.
Jaka jest ogólna zasada w czyszczeniu tapicerki? Aby zabrudzenia usuwać jak najszybciej. Świeża plama zejdzie szybciej niż plama, która ma kilka tygodni czy miesięcy. Ponadto zawsze łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia, jeśli zdecydowałeś się na zakup mebla w tkaninach hydrofobowych, czyli takich, które są odporniejsze na zabrudzenia.
W pielęgnacji mebli tapicerowanych bardzo istotne jest to, aby dopasować metodę czyszczenia do rodzaju materiału oraz obicia. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z kartą gwarancyjną oraz instrukcją montażu mebla i zaleceniami, które są na nich zapisane. Znajdziesz tam nie tylko wytyczne producenta mebla, ale i producenta tkaniny, który dokładnie określił, jak należy czyścić powierzchnię.
Stosowanie i przestrzeganie zasad używania i konserwacji mebli określonych przez producenta, w tym ich materiałów obiciowych, jest niezbędne dla ich prawidłowego używania. Co ważniejsze, prawidłowe czyszczenie mebla zdecydowanie przedłuży żywotność mebli zapewniając Ci satysfakcję z ich używania.
Pierwszym krokiem w czyszczeniu tapicerki bawełnianej jest jej dokładne odkurzenie. Odkurzony materiał należy przecierać czystą, białą ściereczką, zwilżoną jedynie letnią wodą. Zwykle szybkie przetarcie mebla w ten sposób oczyści powierzchnię z potencjalnych zabrudzeń.
Zobacz też: Szary salon – jakie dodatki pasują najlepiej?
Częstotliwość czyszczenia mebli zależy przede wszystkim od intensywności ich używania. Im częściej ich używasz tym częściej o nie zadbaj. Wbrew pozorom, zastosowane w meblach materiały obiciowe, nie wymagają specjalnej czy wyszukanej pielęgnacji.
W ramach bieżącej konserwacji wystarczy, że systematycznie będziesz je oczyszczać miękką szczotką do ubrań lub odkurzaczem z nasadką do tapicerki. Unikaj jednak nadmiernego tarcia, gdyż może to spowodować mikrouszkodzenia struktury włókien materiału. Takie mikro urazy mogą w dłuższym czasie spowodować poważniejsze uszkodzenia tkaniny.
Jak czyścić mebel wykonany z tkaniny welurowej? Meble tapicerowane obite tkaniną aksamitną lub welurową wyglądają stylowo i bardzo elegancko. Jak powinno przebiegać czyszczenie mebli wykonanych z takich tkanin? Tkaniny, które na swojej powierzchni posiadają włos (szenil, velur, nubuk syntetyczny) wymagają regularnego rozczesywania za pomocą miękkiej szczotki, np. szczotki do ubrań. Zabieg ten pozwoli uniknąć zjawiska ugniatania się włosa na powierzchni tkaniny, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Włos zachowa swoją sprężystość, a powierzchnia tkaniny swój delikatny, miły charakter.
W przypadku zabrudzenia weluru, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po wilgotną szmatkę. Wcześniej tapicerkę należy odkurzyć a następnie delikatnie przecierać. Jeśli masz do czynienia z rozlanym winem czy sokiem – najpierw osusz powierzchnię używając papierowego ręcznika, w który wsiąknie ciecz, a następnie użyj wilgotnej ściereczki.
Trudno uniknąć sytuacji, w której siadamy wygodnie na sofie czy narożniku, włączamy ulubiony film i nie przynosimy przekąsek czy napojów. Dlatego większość plam na kanapie powstaje podczas jedzenia. Na szczęście plamy z produktów spożywczych można skutecznie usunąć, dzięki sprawdzonym sposobom. Czyszczenie mebli może być proste i szybkie. Świeżo powstałe zabrudzenia tkaniny obiciowej na meblu usuwaj natychmiast za pomocą bawełnianej, białej, miękkiej, czystej ściereczki. Tak te wszystkie cechy są ważne. Kolorowe ściereczki mogą zabarwić jasny narożnik! Ważne abyś zabrudzenie usunął jak najszybciej.
Zwilż ściereczkę w letniej wodzie a następnie, okrężnymi ruchami, bez wywierania większego nacisku „zbieraj” zabrudzenie. Wilgotne po takim czyszczeniu miejsca pozostaw do naturalnego wyschnięcia (nie używać suszarki do włosów!!!). Bezpośrednio po wyschnięciu oczyszczone miejsce możesz przeczesać szczotką do ubrań.
Jeśli użycie opisanych sposobów okaże się niewystarczające do usunięcia zabrudzeń pamiętaj, że zastosowanie innych niż zalecane przez producentów lub dostawców materiałów obiciowych środki i sposoby czyszczenia mogą uszkodzić mebel. W konsekwencji tego możesz utracić gwarancję.
W przypadku mebli Libro sprawdź „instrukcje czyszczenia mebli”, gdzie znajdziesz ulotki i filmiki pokazujące jak czyścić poszczególne rodzaje tkanin, które stosujemy do produkcji mebli.
Pamiętaj też, że w trakcie odplamiania tkaniny obiciowej należy unikać zbytniego jej nasączania. Po zakończeniu odplamiania jak najszybciej wysusz czyszczone miejsce, aby uniknąć powstania zacieków. W przypadku tkaniny posiadającej włos, zalecamy w trakcie suszenia rozczesać jej powierzchnię, aby włókna nie pozostały zlepione, lecz odzyskały swą puszystość.
Pamiętaj, żeby NIE stosować ogólnodostępnych w handlu środków pielęgnująco – czyszczących, które przeznaczone są do mebli. Ich producent nie zagwarantuje Ci, że plama rzeczywiście zejdzie a ryzyko uszkodzenia mebla jest duże. Czyszczenie mebli za ich pomocą może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. W większości przypadków wystarczy wilgotna ściereczka lub niewielki dodatek delikatnego mydła.
Nie stosuj też do czyszczenia materiałów obiciowych takich substancji jak rozcieńczalniki, benzyna czy alkohol. Ich użycie także może zniszczyć tkaninę.
Jeśli już na własną odpowiedzialność zdecydujesz się na użycie samodzielnie zakupionego środka do czyszczenia, koniecznie sprawdź jego działanie na mało eksponowanej części mebla, aby uniknąć uszkodzenia materiału np. odbarwienia z powodu zbyt agresywnego działania takiego środka.
W Libro, wierzymy, że to Klient jest w centrum każdego naszego projektu. Kiedy wybieramy tkaniny tapicerskie do naszych mebli, kierujemy się przede wszystkim potrzebami i oczekiwaniami użytkowników. Wsłuchujemy się w głosy naszych Klientów, aby dostarczać materiały, które łączą w sobie modę, trwałość i funkcjonalność. Sprawdź
Rogówka z funkcją spania – gdzie kupić? Rogówka z funkcją spania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć wygodę codziennego użytkowania z możliwością przenocowania gości. Tego typu mebel to prawdziwa perełka, która sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. W dzisiejszym artykule
Aranżacja wnętrz to coś więcej niż tylko kolory ścian i wybór jakich mebli oraz podłogi. To tworzenie przestrzeni, która odzwierciedla Twoją osobowość, potrzeby i styl życia. Zauważyć można, że coraz więcej osób odchodzi od utartych schematów i szuka nowych, kreatywnych rozwiązań. A Ty? Chcesz przełamać
Małe salony to wyzwanie dla wielu z nas, którzy chcą stworzyć przytulne, ale jednocześnie funkcjonalne miejsce do wypoczynku i spotkań z bliskimi. Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, jak zmieścić wszystkie niezbędne meble w niewielkiej przestrzeni, nie rezygnując przy tym z komfortu i estetyki? Rozwiązaniem może
Produkowane przez nas meble można zakupić wyłącznie u naszych dystrybutorów. Podaj swoją lokalizację i wybierz odległość do punktu.
Więcej