Wyszukaj na stronie Zaloguj się Polski

Nowoczesne tkaniny – technologie w tekstyliach

Strona główna » Blog » Nowoczesne tkaniny – technologie w tekstyliach
Nowoczesne tkaniny – technologie w tekstyliach

Tkaniny z systemami ułatwiającymi czyszczenie możemy podzielić na dwie grupy:

Tkaniny hydrofobowe (oznaczenia producentów: Water Repellent, Liquid Blocked, Waterproof) zabezpieczone są powłoką odpychającą wodę od włókien tkaniny. W efekcie ciecz rozlana w małej ilości pozostaje na powierzchni tkaniny w postaci kropel, które łatwo można odsączyć bez pozostawienia śladu, przy czym czynność tę należy wykonać niezwłocznie. Większe ilości cieczy lub ciecz pozostawiona na dłużej wsiąknie przez tkaninę do wnętrza mebla mogąc pozostawić ślad. Zabezpieczenie hydrofobowe utrudnia trwałe związanie się zabrudzeń z włóknami tkaniny przez co taką tkaninę łatwiej jest wyczyścić. Zalecane są jednak tradycyjne metody usuwania zabrudzeń, jak w przypadku standardowych tkanin.
Tkanina hydrofobowa nie jest tkaniną wodoodporną – przepuszcza zarówno powietrze (mebel oddycha), jak również płyny.

Tkaniny łatwoczyszczące (oznaczenia producentów Easy Clean, Magic Home, Maxi Clean, Cleanaboo+) posiadają systemy zabezpieczające przed wnikaniem i trwałym związaniem się zabrudzeń z włóknami tkaniny. Plamy i zabrudzenia są przez to bardzo łatwe do usunięcia. W wielu przypadkach wystarczy nanieść na plamę niewielką ilość wody, delikatnie potrzeć i odsączyć zabrudzenie za pomocą ręcznika papierowego. W przypadku uporczywych zabrudzeń należy użyć wody z szarym mydłem. Następnie skrapiać wodą i odsączyć do momentu całkowitego usunięcia mydła i pozostawić do wyschnięcia.
UWAGA! Tkanina z systemem łatwoczyszczącym może, ale nie musi być hydrofobowa. Są to dwa niezależne od siebie systemy (właściwości tkaniny).


Zobacz również
Inne treści z tej kategorii

Copyright (C) libro-meble.pl Realizacja: Agraf
Wyjście
Wybierz język
Wyjście
Przewiń na górę
X
- Enter Your Location -
- or -