3. Przetestuj witrynę (opcjonalnie):
Wyszukaj na stronie Zaloguj się Polski

Styl japandi – odkryj minimalistyczną wizję salonu

Strona główna » Blog » Styl japandi – odkryj minimalistyczną wizję salonu
Styl japandi – odkryj minimalistyczną wizję salonu

Obecnie coraz częściej poszukuje się sposobów na ucieczkę od nadmiaru i chaosu, a w zamian wybiera spokój i harmonię. Dlatego też urządzanie wnętrz w stylu japandi zyskuje na popularności jako wyraz współczesnych trendów aranżacyjnych. Ten japońsko-skandynawski mariaż pokochają szczególnie miłośnicy minimalizmu. Styl japandi ceniony jest za swoją otwartą przestrzeń i bliskość z naturą. Idealnie wpisuje się w potrzeby estetów poszukujących wytchnienia od zgiełku codzienności.

Współczesny styl japandi – czym jest i na czym polega?

Japandi to styl będący założeniem japońsko-skandynawskiej hubrydy, który odzwierciedla współczesne trendy w designie wnętrz, podkreślając otwartą przestrzeń, harmonię i spokój. To połączenie skandynawskiej funkcjonalności z japońskim minimalizmem, gdzie cechy charakterystyczne takie jak japońska filozofia w designie i skandynawska miłość do natury, tworzą wyjątkową estetykę. Styl japandi w Polsce zyskuje na popularności, oferując alternatywę dla tych, którzy cenią minimalizm, funkcjonalność i bliskość z naturą.

Ale japandi to więcej niż styl – to filozofia łącząca dążenie do harmonii i równowagi poprzez świadome ograniczenie do minimum liczby przedmiotów w przestrzeni, a tym samym, redukcję wizualnego i mentalnego chaosu. Czerpiąc z japońskiego Zen i skandynawskiej zasady „lagom”, promuje życie zgodne z naturą i skoncentrowane na wartościach. W designie wnętrz, japandi manifestuje się poprzez połączenie cech charakterystycznych obu kultur, czyli japońskiego akceptowania nie-perfekcji i piękna prostoty (wabi-sabi) z funkcjonalnością skandynawską, gdzie każdy przedmiot jest estetyczny i praktyczny. Efektem jest minimalistyczne, ale ciepłe wnętrze, które jest zarówno nowoczesne, jak i ponadczasowe.

japandi salon

Salon w stylu japandi – jak urządzić?

Urządzając salon według założeń stylu japandi, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Zestawiając kontrastujące tekstury i kolory, można stworzyć przestrzeń, która jest jednocześnie spokojna i dynamiczna. Elementy wyposażenia od LIBRO takie jak niskie fotele czy narożniki z ruchomymi zagłówkami ze swoimi minimalistycznymi liniami i naturalnymi materiałami, idealnie wpisują się w ten trend.

Wybierając meble japandi, wybieraj niskie, drewniane komody czy wbudowane półki, które pomogą utrzymać porządek i klarowność przestrzeni. Minimalistyczne dodatki japandi wybieraj z umiarem. Dekoracyjna ceramika, delikatne gałęzie w prostym wazonie, kamienne posążki, małe świeczniki czy proste, artystyczne grafiki mogą dodać charakteru bez przytłaczania przestrzeni. Ważne, aby każdy dodatek był świadomie wybrany i miał swoje miejsce.

W kwesti oświetlenia japandi, zamiast jednego, centralnego źródła światła, zainwestuj w kilka punktów świetlnych. Mogą to być podłogowe lampy, lampki stołowe czy kinkiety, które stworzą ciepłą, rozproszoną atmosferę. Na koniec dodaj elementy zielone, takie jak bonsai, sansewieria czy inne rośliny doniczkowe, które wnoszą życie i świeżość do wnętrza, jednocześnie podkreślając bliskość z naturą.

japandi

Prostota barw stylu japandi – jakie materiały i kolory wybierać?

Japandi kocha naturalne surowce i stonowane barwy, które współgrają z filozofią minimalizmu i harmonii. Stonowana kolorystyka wnętrz japandi, z dominacją bieli, beżu, szarości i czerni, tworzy spokojne tło dla mebli i dodatków. Warto eksperymentować z pastelowymi odcieniami zieleni, błękitu, czy ciepłych żółci, które doskonale komponują się z bazowymi barwami i podkreślają związek z naturą.

Materiały naturalne, takie jak drewno, len, bawełna czy kamień, są kluczowe dla osiągnięcia autentyczności stylu. Meble LIBRO, oferując szeroką gamę tkanin naturalnych i kolorystyk, pozwalają na łatwe dostosowanie wnętrza do tworzenia harmonijnej przestrzeni w duchu japandi.

jak urządzić salon styl japandi

Japandi a scandi – czym styl japandi różni się od stylu scandi?

Różnice między japandi a scandi są subtelne, lecz znaczące. Dotyczą głęboko zakorzenionych filozofii, które kształtują każdy z tych estetycznych podejść do projektowania wnętrz. Styl skandynawski (scandi) od dawna jest ceniony za swoją funkcjonalność, prostotę oraz miłość do światła i otwartych przestrzeni. Dominują w nim jasne kolory, zwłaszcza odcienie bieli, które mają na celu maksymalizację naturalnego światła. Jest to szczególnie kluczowe w regionach, gdzie dni mogą być krótkie i pozbawione słońca.

Z kolei rozpoznawalne cechy stylu japandi zachowują miłość do minimalizmu i funkcjonalności.  Wprowadzają natomiast większą głębię i ciepło do przestrzeni dzięki wpływom japońskim. W prostocie stylu japońskiego często znajdziemy ciemniejsze odcienie drewna. Jest to wyraźnym odejściem od scandi, gdzie preferowane są jasne drewniane powierzchnie. Japońska estetyka dodaje również bardziej organiczne formy i faktury, które kontrastują z bardziej geometrycznymi i czystymi liniami charakterystycznymi dla skandynawskich wnętrz.

Choć zarówno japandi, jak i scandi dzielą miłość do minimalizmu i prostoty, a także naturalnych materiałów, to najważniejszą cechą japandi jest dążenie do harmonii i naturalności. To odróżnia go od tradycyjnie bardziej funkcjonalnego stylu skandynawskiego.

styl japońsko-skandynawski salon

Minimalizm i styl japońsko-skandynawski w salonie – inspiracje od LIBRO

Japoński minimalizm, harmonijna przestrzeń i prostota barw stanowią fundamenty charakterystyki stylu japandi. Kluczem jest zachowanie równowagi między minimalizmem a funkcjonalnością, co jest możliwe dzięki starannie dobranym meblom i dodatkom. Inspiracje do aranżacji salonu mogą obejmować naturalność wnętrz japandi, podkreślając miłośników minimalizmu. Produkty LIBRO, dzięki swojej prostocie i funkcjonalności, doskonale wpisują się w tę estetykę. Wykorzystaj meble tapicerowane LIBRO w aranżacji salonu inspirowanej stylem japandi. Na przykład nasz narożnik Arte będzie stanowić doskonały przykład harmonii, funkcjonalności i estetycznej przyjemności, którą oferuje ten unikalny styl.


Zobacz również
Inne treści z tej kategorii

Copyright (C) libro-meble.pl Realizacja: Agraf
Wyjście
Wybierz język
Wyjście
Przewiń na górę
X
- Enter Your Location -
- or -